Poniedziałek, 21 października 2019 Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Zapłonęły znicze pamięci

2019-09-03 12:00:00 (ost. akt: 2019-09-03 13:58:42)

W niedzielę 1 września 1939 o godz. 4.45, bez wypowiedzenia wojny, wojska niemieckie uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz z terytorium Słowacji i Moraw. Równo 80 lat później w miejscach pochówków żołnierzy Westerplatte, którzy spoczęli na Warmii, zapłonęły znicze pamięci.

Członkowie Bartoszyckiego Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego "Rosenthal", Grupy Historycznej Ostpreussen, GH Guttstadt, Mazurskiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy Zabytków "Valkiria", Stowarzyszenia "Masuria"oraz Artelu Rzemieślników - Wileński Garnizonowy Batalion zapalili znicze pamięci żołnierzom walczącym na Westerplatte, a pochowanym w Kętrzynie, Dobrym Mieście, Lidzbarku Warmińskim i Ornecie.

Uczczono w ten sposób pamięć między innymi: Piotra Nowika (strzelec nadterminowy z Wilna pochowany w Lidzbarku Warmińskim), Antoniego Szapiela (strzelec ze wsi Żaki gmina Łuntypy pochowany w Lidzbarku Warmińskim), Wiktora Białousa (strzelec z Kwiatkowic powiat Lida. Przetrzymywany w Stalagu IA) oraz Józefa Nowickiego (strzelec z Suchwalna, powiat Lida. 30 kwietnia 1941 przeniesiony ze stalagu do podobozu pracy w Heilsbergu). Był to gest symboliczny, oddający cześć wszystkim, którzy w drugiej wojnie światowej walczyli.

"O godzinie 4:45 zjawiły się na cmentarzu lidzbarskim cztery osoby z różnych organizacji" — czytamy na stronie internetowej Artelu Rzemieślników. — "Po zapaleniu symbolicznego światełka pamięci nastąpiła chwila zadumy. Spotkanie pozwoliło nabyć nową wiedzę i pokazać uczestnikom jak wiele tajemnic ma nawet takie małe miasteczko".


Polub nas na Facebooku:

Zespół do spraw realizacji projektu

Zespół do spraw realizacji projektu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB