Sobota, 24 sierpnia 2019 Imieniny Bartosza, Jerzego, Maliny

Przykład dobrych praktyk

2018-06-15 15:42:18 (ost. akt: 2018-06-15 15:49:52)
Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia

Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia

Autor zdjęcia: materiały UM

"Profilaktyka wad postawy u dzieci i młodzieży – przykład dobrych praktyk" — pod takim tytułem ukazał się tekst na temat projektu "Lidzbark Warmiński bez wad postawy" na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Poniżej jego treść.

"12 czerwca 2018 roku w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie Sekretarza Stanu Józefy Szczurek-Żelazko z przedstawicielami zespołu do spraw realizacji projektu „Lidzbark Warmiński bez wad postawy”.

Podczas spotkania Jacek Wiśniowski – Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego przedstawił wyniki zrealizowanego w latach 2016-2017 przez władze samorządowe pilotażowego programu profilaktyki wad postawy.

Program skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz ich rodziców ma na celu edukację rodziców, wczesną identyfikację oraz zapobieganie pogłębianiu się i utrwalaniu wad postawy u dzieci.

Program jest realizowany w placówkach oświatowych, które zostały wyposażone w sprzęt do prowadzenia gimnastyki korekcyjnej i ćwiczeń ogólnorozwojowych.

W 2018 r. w ramach programu będzie kontynuowana gimnastyka korekcyjna w placówkach oświatowych oraz nauka pływania na terenie Term Warmińskich.

Rodzice przedszkolaków i uczniów otrzymają broszurę z zestawami ćwiczeń wykonywanych przez dzieci w warunkach domowych.

Minister Józefa Szczurek-Żelazko wyraziła aprobatę dla cennej inicjatywy władz samorządowych służącej kształtowaniu od najmłodszych lat postaw prozdrowotnych przez podejmowanie aktywności fizycznej oraz wolę współpracy przy kontynuacji programu „Lidzbark bez wad postawy”.

Wady postawy

Proces diagnozowania i korekcja wad postawy u dzieci i młodzieży jest zagadnieniem złożonym. Znajduje to potwierdzenie w zróżnicowanych opiniach ekspertów dotyczących nazewnictwa, etiologii, epidemiologii, profilaktyki, leczenia i rehabilitacji wad postawy.

Skuteczność działań promujących zdrowy styl życia, a w konsekwencji – profilaktyka wad postawy uwarunkowane są ścisłym współdziałaniem wszystkich zainteresowanych osób i podmiotów: dzieci i ich rodziców, pracowników oświaty i ochrony zdrowia oraz władz samorządowych.

Z inicjatywy Ministra Zdrowia został opracowany dokument: „Profilaktyka wad postawy u dzieci i młodzieży w środowisku nauczania i wychowania – rekomendacje ekspertów”, który może być pomocny przy planowaniu i realizacji działań na poziomie lokalnym."


Polub nas na Facebooku:

Zespół do spraw realizacji projektu

Zespół do spraw realizacji projektu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB