Sobota, 24 sierpnia 2019 Imieniny Bartosza, Jerzego, Maliny

Na co zostaną przeznaczone pieniądze z ministerstwa?

2018-02-06 12:00:00 (ost. akt: 2018-02-06 15:54:58)
Inwestycje - wywiad z burmistrzem Jackiem Wiśniowskim

Inwestycje - wywiad z burmistrzem Jackiem Wiśniowskim

Autor zdjęcia: archiwum

Program "Lidzbark Warmiński bez wad postawy" otrzymał dofinansowanie. Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało na ten cel 140 000 zł. Co zostanie wykonane za te pieniądze?

— Lidzbark Warmiński otrzymał dofinansowanie na wsparcie zajęć sportowych w szkołach, a zwłaszcza na gimnastykę korekcyjną — wyjaśnia Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego. — Udało nam się uzyskać 140.000 złotych, które przeznaczymy na doposażenie szkolnych sal w sprzęty niezbędne do zajęć, wynagrodzenie dla prowadzących, wydanie broszur z zestawem ćwiczeń dla dzieci oraz kampanię promującą zdrowy styl życia.

Zapytaliśmy też o dalsze kroki miasta w związku z realizacją programu?

— Najbliższym naszym zadaniem będzie wykonanie dodatkowych badań — kontynuuje włodarz miasta. — Jesteśmy właśnie po zebraniu zgód od rodziców i przygotowujemy umowę z wykonawcą. Jeszcze przed wakacjami chcemy zorganizować kampanię propagującą aktywność fizyczną i zdrowe, racjonalne odżywianie. Przybliżymy dzieciom i rodzicom zasady racjonalnego odżywiania. Wraz z nowym rokiem szkolnym, 2018/2019, planujemy rozpocząć ćwiczenia korekcyjne w szkołach i przedszkolach. Każda placówka wpisze zaplanowane godziny ćwiczeń korekcyjnych w plan lekcyjny dzieci, jako zajęcia dodatkowe. W program bardzo aktywnie włączają się sekcje sportowe, które w ramach swoich treningów również wprowadzą ćwiczenia korekcyjne. W najbliższym czasie chcemy także pozyskać środki finansowe z innych źródeł, które pomogą realizować kolejne zadania programu.

Przypomnijmy. „Lidzbark Warmiński bez wad postawy” to program przeciwdziałania wadom postawy wśród dzieci i młodzieży. Większość dzieci, bo aż 80 %, z naszych przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, zostało przebadane pod kątem obecności wad kręgosłupa i stóp. To problem coraz powszechniejszy, a sprzyja mu przede wszystkim siedzący tryb życia.

Gmina Miejska Lidzbark Warmiński postanowiła przyjrzeć się temu i wdrożyć działania profilaktyczne. W tej chwili przygotowywany jest plan zajęć korekcyjnych oraz zajęć pozalekcyjnych w przedszkolach i szkołach. Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego uzyskał poparcie wielu osób i organizacji w tym: Podsekretarza Stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki Jana Widery, Podsekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia Zbigniewa Króla oraz Podsekretarza Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej Macieja Kopcia. Swoje poparcie wyraziła też Polska Krajowa Sieć Miast Cittaslow.


Polub nas na Facebooku:

Zespół do spraw realizacji projektu

Zespół do spraw realizacji projektu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB