Poniedziałek, 21 października 2019 Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Tak przebiega badanie kręgosłupa i stóp

2018-01-05 13:08:12 (ost. akt: 2018-01-05 15:15:11)

Badania kręgosłupów i stóp dzieci i młodzieży w Lidzbarku Warmińskim wykonywała przez dwa miesiące przychodnia lekarska "Medical" z Dźwierzut. Przebadano 1594 osoby. Nie wszyscy rodzice się na nie zgodzili, więc nie wiedzą jak takie badanie wygląda. Spieszymy z informacją.

Fizjoterapeuci z "Medicalu" używają do badań podoskopu oraz urządzenia o nazwie kineod, które "skanuje" dziecięce kręgosłupy. Jest bezinwazyjne i na tyle dokładne, że niemal nic się przed nim nie ukryje.

Dzieci są badane w swoich placówkach, czyli szkołach i przedszkolach. W tym środowisku czują się najlepiej. Osoby wykonujące badania starają się aby stres z nimi związany był jak najmniejszy.

Dzieci najpierw są ważone i mierzone, a następnie stają bosymi stopami na podoskopie. Dopiero po chwili, kiedy się oswoją z sytuacją, zdejmują ubranka, a fizjoterapeuta robi na ich pleckach znaczki zmywalnym markerem, żeby mieć punkt odniesienia przy badaniu kineodem.

Dziecko staje wówczas na tle jasnej ściany. Urządzenie "skanuje" sylwetkę, i wprowadza dane do komputera, gdzie znajdują się już jego dane personalne oraz wyniki wcześniejszych badań (waga, wzrost, badanie podoskopem).

Dane te są zachowywane i analizowane przez przychodnię, której pracownik po analizie, wynik drukuje oraz nagrywa na płytę CD, które następnie podczas spotkania wręcza rodzicom.

Warto przy okazji przypomnieć, że najczęstszymi wadami (poczynając od głowy) naszych dzieci i młodzieży są: nieprawidłowe ustawienie głowy, asymetria szyi i nierówne ramiona, asymetria ustawienia łopatek, nierówne trójkąty talii, widoczny łuk skrzywienia (wał lędźwiowy) oraz skośna (skręcona) miednica.

Poniżej przykładowe wyniki badań.
lub

Polub nas na Facebooku:

Zespół do spraw realizacji projektu

Zespół do spraw realizacji projektu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB