Poniedziałek, 21 października 2019 Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Podsumowano pierwszy etap projektu "Lidzbark Warmiński bez wad postawy"

2017-12-16 12:00:00 (ost. akt: 2017-12-20 13:38:30)
Podsumowano pierwszy etap projektu „Lidzbark Warmiński bez wad postawy”

Podsumowano pierwszy etap projektu „Lidzbark Warmiński bez wad postawy”

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Podsumowano pierwszy etap projektu „Lidzbark Warmiński bez wad postawy”. Jest wyjątkowy, bo objął uczniów wszystkich podstawówek, gimnazjów i przedszkoli miasta. Projekt ma już patronat wiceministra sportu i turystyki Jana Widery. Ministerstwo Sportu i Turystyki promuje lidzbarski projekt i wskazuje możliwości jego wsparcia finansowego.

— Projektem zainteresowała się również Minister Edukacji Narodowej, dlatego między innym tutaj jestem — powiedział warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki, który wziął udział w podsumowaniu pierwszego etapu realizacji programu „Lidzbark Warmiński bez wad postawy”.

Spotkanie odbyło się w piątek wieczorem w Oranżerii Kultury. Oprócz gospodarza burmistrza miasta Jacka Wiśniowskiego byli też: przedstawiciele zespołu do spraw realizacji projektu oraz zespołu roboczego, konsultant medyczny dr Jaremi Sciepurko, a także dyrektorzy lidzbarskich szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkoli, a także lekarze pediatrzy.

Gośćmi szczególnymi byli – wspomniany warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki oraz starosta lidzbarski Jan Harhaj.

Burmistrz Jacek Wiśniowski powitał gości i przybliżył dotychczasowy przebieg projektu od pomysłu do zakończenia pierwszego etapu realizacji.

Wspomniał między innymi o badaniach dzieci i młodzieży i o spotkaniach z rodzicami, które odbywały się przed i po badaniach.

— Przed badaniami, kiedy przekonywaliśmy rodziców do tego by wyrazili zgody na badania, zainteresowanie było średnie — mówił. — Jednak kiedy spotkaliśmy się z nimi, aby podsumować wyniki badań, rodzice przybywali licznie. Co znaczy, że udało się nam ich zainteresować.

Burmistrz na piątkowym spotkaniu przybliżył też plany, czyli drugi etap projektu, który rozpocznie opracowanie statystyczne badań i przygotowanie raportu do przedstawienia radzie miasta i innym zainteresowanym stronom oraz uczestnikom zaproszonym do projektu, a zakończy kolejne badanie dzieci i młodzieży w roku 2019, aby porównać wyniki z roku 2017.

Między badaniami zaplanowano: szkolenie kadry, która będzie prowadziła działania profilaktyczne w szkołach i przedszkolach, organizacja konferencji szkoleniowej dla rodziców, zakup zestawów do ćwiczeń oraz dodatkowe badania przesiewowe, a przede wszystkim zajęcia korekcyjne, które rozpoczną się już w lutym 2018 i potrwają do grudnia 2018 roku.

Na spotkaniu szczegółowe wyniki badań zaprezentował konsultant medyczny projektu dr Jaremi Sciepurko. Najczęstszymi wadami (poczynając od głowy) naszych dzieci i młodzieży są: nieprawidłowe ustawienie głowy, asymetria szyi i nierówne ramiona, asymetria ustawienia łopatek, nierówne trójkąty talii, widoczny łuk skrzywienia (wał lędźwiowy) oraz skośna (skręcona) miednica.

— W płaszczyźnie strzałkowej kręgosłupa żadne dziecko nie trzyma pionu — mówił dr Sciepurko.

Badaniami objęto 1594 osoby. W przedszkolach gimnastyką korekcyjną powinno się objąć 96,7% dziewczynek i 95,7% chłopców. W podstawówkach 79,7% dziewcząt i 72,9% chłopców, a w gimnazjach 62,5% dziewcząt i 54,1% chłopców.

Bardziej jednak przerażają inne statystyki. Okazuje się, że 37,5% gimnazjalistek powinna zostać poddanych rehabilitacji! Niestety, gimnazjalistów (chłopców) powinno się rehabilitować jeszcze więcej, bo aż 45,9%.

Nie jest dobrze też w szkołach podstawowych, gdzie na rehabilitację powinno pójść 20,3% dziewcząt i 27,1% chłopców.

Badania wykazały także, że rehabilitacja jest wskazana również wśród przedszkolaków. Dotyczy to 3,3% dziewczynek i 4,3% chłopców.

Nic więc dziwnego, że po przedstawieniu wyników zebrani wzięli udział w dyskusji. Zainteresowanie projektem wykazali też goście specjalni — starosta lidzbarski oraz kurator.

— Jestem otwarty na współpracę — powiedział Krzysztof Marek Nowacki.
Przed realizatorami projektu jeszcze długa droga, ale warto walczyć o zdrowie naszych dzieci. Tego samego zdania byli uczestnicy piątkowego spotkania.
lubPolub nas na Facebooku:

Zespół do spraw realizacji projektu

Zespół do spraw realizacji projektu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB