Poniedziałek, 21 października 2019 Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Nasze tajemnicze rusztowanie

2017-12-01 15:49:30 (ost. akt: 2017-12-01 16:58:03)

Autor zdjęcia: pixabay.com

W XXI wieku zmagamy się z wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Jednym z głównych problemów są współcześnie wady postawy i skrzywienia kręgosłupa. Jak się okazuje dotyczą nie tylko dorosłych.

Czym jest kręgosłup? W wikipedii czytamy, że można go sobie "wyobrazić jako wieloelementową tuleję chroniącą rdzeń kręgowy".

Jego podstawowe elementy to kręgi. Każdy z nich jest osobną kością. Wyglądają jak nałożone na siebie pierścienie. W każdym kręgu znajduje się otwór, przez który przebiega rdzeń kręgowy.

Kręgosłup człowieka zbudowany jest z 26 kości, w tym 24 oddzielne kręgi i dwie kości powstałe ze zrośnięcia kręgów — kość krzyżowa i guziczna. To wszystko dzieli się na pięć odcinków.

W szczegółach kręgosłup człowieka zbudowany jest z siedmiu kręgów szyjnych (C), 12 piersiowych (Th), pięciu lędźwiowych (L), pięciu krzyżowych (S) (które w fazie rozwoju płodowego łączą się w jedną kość krzyżową) oraz 4 do 5 zrośniętych guzicznych (Co). Ma od 33 do 34 kręgów.

Kręgi poszczególnych odcinków oznacza się w medycynie literami i cyframi (takie oznaczenia można znaleźć między innymi na wynikach badań kręgosłupa).

Między kręgami w osi pionowej znajdują się krążki międzykręgowe — dyski, które amortyzują wstrząsy i umożliwiają kręgom poruszanie się.

Kiedy oglądamy kręgosłup z boku — przypomina literę "S". Nie jest więc w linii prostej. Te krzywizny nazywamy: lordozą szyjna, kifozą piersiową i lordozą lędźwiową.

Pozostałe skrzywienia boczne kręgosłupa to skoliozy. Źle się dzieje, kiedy lordozy, itp. są pogłębione i przybierają charakter patologiczny.

Kręgosłup jest naszym rusztowaniem, czyli spełnia niezwykle ważną rolę, dlatego musimy o niego szczególnie dbać, by służył nam sprawnie długie lata.

Polub nas na Facebooku:

Zespół do spraw realizacji projektu

Zespół do spraw realizacji projektu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB